Sigma Hakkında Professional Hi-Fi Sales

HABERLER


25.12.2010
BİR HAYALET ÖYKÜSÜ


BLACK RHODIUM PHANTOM DCT++ STEREO ARA KABLO

Ödül sahibi, tanınmış iki ayrı Black Rhodium kablosunun aşamalı olarak geliştiriişine dayanan bir saflaştırma çalışması ile ortaya çıkan yeni Black Rhodium Phantom DCT++ ara kablo, seçkin bir soyağacına sahip.

Black Rhodium 2003 Nisan’ında Illusion stereo ara kablosunu ilk kez piyasaya sunduktan hemen sonra, bu kablo What HiFi tarafından seçkin bir beş yıldızla ödüllendirilmişti “ diri, apaçık, geniş ve heyecan verici, güçlü bir bas ve dupduru bir orta yelpaze.”

Temmuz 2004’de Illusion’ı Polar Illusion izledi ve kullanıcılarına Derin Soğuk İşlem’in üstün getirilerini sundu. Duyulabilir etki, müzikte daha fazla derinlik ve duruluk, dizemde (ritim) daha fazla zaman duyarlılığı olarak tanımlanıyordu. Black Rhodium Eylül 2010’da ise, Phantom stereo ara kablosunu piyasaya sundu. Ama öyküyü çok daha öncelerden, eskilerden anlatmaya çalışalım en iyisi...

Yıllar önce Black Rhodium, bir ara deneme ve yorum için What HiFi dergisine bir kablo göndermiş. Tasarımcı Graham Nalty, o dönemde yapılan karşılaştırmada kablosunun yalnızca dört yıldız aldığını görünce bozulmuş… Üstelik aynı deneme takımında yer alan ve oldukça sade ve temel bir tasarıma sahip olan başka bir kablo ise beş yıldız almış. Bu daha fazla yıldız alan kablonun uçlarının, Eichmann mermi bağlantı uçları ile sonlandırılmış olduğu görülüyormuş.

Eichmann Mermi Bağlantı Uçları
Graham için,” bükemediğin eli öp” gerçeği apaçık ortadaymış artık... Bunun üzerinde hemen, mermi bağlantı uçları olan, ucuz ama yüksek nitelikli bir kablo tasarlamaya karar vermiş.

Eichmann mermi tipi bağlantı ucu gerçekten devrimci bir tasarıma sahip ve dönüş ucu, geleneksel yapılarda sıklıkla görülen, çevreleyen, geniş bir temas sağlamak yerine, yalnızca tek bir noktadan temas oluşturan bir uca bağlanıyor. Bunun elde edilen ses niteliği cinsinden etkisinin ise, söz gelimi bir yükseltecin içindeki topraklamanın yıldız şeklinde yapılmasının etkisiyle aynı olduğu söylenebilir. Yükselteç içerisindeki devrelerin toprak bağlantıları, içeride dolaşan tek bir topraklama teline bağlandığında, çıkış katının bu iletken üzerinde çok küçük de olsa farklı düzeyde bir gerilim oluşturması mümkündür ve bu doğal olarak giriş işareti üzerinde, çok daha küçük düzeyde olan giriş işareti ile karşılaştırılabilir bir bozulma yaratır. Bu, seste odaklanma ve duruluk yitimi olarak algılanır. Oysa, iç devreler, bir yıldız şekli oluşturacak şekilde tek bir noktadan topraklanırsa bu sıkıntı ortadan kalkar. Sonuç, insan ve çalgı seslerinin çok daha iyi odaklanması ve duruluktur.

Katı Özlü Gümüş Kaplamalı Tel
Bu mermi tipi bağlantı ucunun getirilerini kabloda taşıyabilmek açısından katı özlü gümüş kaplamalı tel iletkenlerin kullanılmasına karar verildi. Gümüş kaplamalı iletkenlerin ses niteliği, saf bakıra oranla daha fazla ayrıntı ve hız artışı şeklinde duyumsanır. Katı özlü iletkenler ise, seste duruluğu artırdığı, daha ucuz olduğu ve dolayısı ile başarım/fiyat oranının yüksek olması nedenleri ile tercih edilir. Tellerin sıkıca burulması
Black Rhodium, özel olarak seçmiş olduğu ingiliz ham kablo üreticisinden, bitmiş kablo boyunca, iletkenler üzerinde doğuşacak elektromanyetik grişimin yaratacağı bozulmayı en aza indirmek amacı ile, iletkenlerin sıkıca birbirine burularak üretilmesini şart koşuyor. Black Rhodium Illusion’ın piyasaya sunumu
Illusion, Nisan 2003’teki ilk sunumunun ardından What HiFİ dergisinin Eylül sayısında ilk kez incelendi. Bu değerlendirme sonucu tertemiz bir beş yıldız aldı ve etkisi : “diri, apaçık, geniş ve heyecan verici, güçlü bir bas ve dupduru bir orta yelpaze., insan sesi etkileyici bir canlılıkta ve üstler oldukça kapsamlı” sözcükleri ile nitelendirildi. Polar Illusion DCT’nin piyasaya sunumu
2004’te Graham, Derin Soğuk İşlem (Deep Cryogenic Treatment (DCT)) sürecinden geçmiş bir dizi üst uç kablo geliştirmekte idi. Bu süreçten geçmiş kablolar, ses duruluğunda ve dizem zamanlamasında büyük gelişmeler sağlıyordu. Böylece Illusion’ın DCT sürümü ortaya çıktı ve adı Polar Illusion DCT oldu.
Polar Illusion DCT’nin ilk incelemesi, bu inceleme sonucunu yayımlayamadan ne yazık ki yayın hayatını durduran bir dergi tarafından yapılmıştı. Bununla birlikte bu incelemenin sonucunda, DCT sürümünün daha pahalı olmasına karşın, başarım/fiyat oranını daha da öteye taşıdığı kanıtlanmıştı.
Kablo yönlenmesine gösterilen özenin getirileri Graham, Illusion ve Polar Illusion DCT kablolarının tasarımını daha da geliştirerek başarımlarını artırmayı hedefledi. Kabloların yönlenme özelliklerini dikkatle kullanarak, işaretin kablo üzerinde, gidiş ve dönüş hatlarında aynı yönde yol almasını sağladı. Yöntem şöyle açıklanıyor :
Bitmiş kablo uzunluğunun iki katı uzunlukteki tek damar ham kablo, ortadan ikiye kesiliyor, Bu iki damardan biri ters yöne çevrilerek diğerine sıkıca buruluyor. Böylece yönü, gidiş ucuna bağlanacak damarın yönü olan bir kablo elde ediliyor. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse :
Üreticiden alınan tek damar kablonun boyu ve yönü :
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Bu kablo iki eşit parçaya bölünüyor:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Dönüş kablosunun yönü ters çevriliyor :
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Damarlar üretim esnasında birbirine sıkıca buruluyor.

Boyu ayarlanmış Illusion burulu kablonun uçları yeterince çözülüp sıyrıldıktan sonra Eichmann mermi uçlar uygulanıyor. Her iki kanalın kabloları ayrıca birbirine buruluyor ve gerekli işaretleme yapılmış kablolar böylece, söz gelimi müzik kaynağı cihazdan yükseltece doğru yönlü uygulanmak üzere, hazır hale getiriliyor.

İki kanal kablolarının birbirine burulu olmasının getirileri ise şöyle sıralanabilir :
1.
Her iki kanal kablosunun burulu dönüş - toprak damarları, sarmal bir ekran rolü üstlenip RFI gürültü etkisinin azalmasını sağlıyor. Black Rhodium’da yapılan denemeler sonucu her ne tasarıma sahip olursa olsun, stereo çift kabloların birbirine burulu olarak kullanılması halinde elde edilen ses niteliğinin, ayrık olanlara göre daha yüksek olduğu saptanmış. Bu nedenle, Black Rhodium yelpazesindeki çoğu ara kabloyu bu şekilde burulu olarak sunuyor.
2.
Kabloların bu şekilde bir araya getirilmesi, kanalların kablo yönlerinin yanlışlıkla ters – düz çapraz bağlanması olasılığını da ortadan kaldırır. Black Rhodium’un denemeleri, yönleri karıştırılmış veya ters uygulanmış kabloların kullanımının ses niteliğini çok fazla düşürdüğünü kanıtlamıştır. Özellikle de, iki kablonun birbirine göre ters bağlanmasının etkisi, her iki kablonun da ters bağlanmasının etkisine oranla çok daha kötü olduğu belirtiliyor.

“HFC Interconnect of the Year” Ödülü
Polar Illusion DCT Hi-fi Choice tarafından 2009’da incelendi. Ödülü Best Buy derecesinde oldu. Daha sonra da 2009 yılının ara kablosu olarak seçildi.
Phantom’un geliştirilmesi süreci
Phantom doğrudan Illusion DCT’nin geliştirilmesi ile ortaya çıktı. DCT++ işleminin DCT işlemine göre daha fazla getiriye sahip olduğu biliniyor.Ancak ilginç bir tesadüf sonucu uygulamalar değişebiliyor. Öykü şöyle devam ediyor : DCT işlemli malzeme sıkıntısı nedeni ile bir kez, Black Rhodium, yelpazesinde bulunan DCT++ işlemli bir güç kablosunu, deneme amaçlı olarak bağlantı uçlarını değiştirmeden DCT model yerine kullanıyor ve görülüyor ki DCT++ uygulanmış damarlı kablo çok daha iyi çalıyor… Böylece DCT güç kabloları, DCT++ olarak günleniyor.
Illusion DCT kablolarından çok memnun olan kullanıcıların ilginç olan tek şikayetinin, kablolarının daha oturaklı ve pahalı görünmesi yönünde olduğu tespiti başka kapılar açıyor zihinlerde…
Böylece daha üst uç modellerde kullanılmakta olan örgülü ekran borusunu, yeni kabloda da kullanmaya karar veriyorlar…

Phantom, dinleyen herkesçe çok olumlu karşılanıyor. Noelde, Aralık 2010’da Zouch Audio tarafından düzenlenen bir soyağacı dinletisinde, Illusion, Illusion DCT ve Phantom sıra ile deneniyor. Katılanların tamamının ortak fikri, aşama aşama, gelişmenin çok açık bir şekilde hissedildiği yönünde oluşuyor.
Romanya’dan arayan bir kullanıcının değerlendirmesi şöyle aktarılıyor : “Siz gerçekten Phantom’da da, Illusion’da kullandığınız katı özlü, gümüş kaplı iletkenleri kullandığınızdan emin misiniz? Ses gerçekten çok farklı ve fark çok açık, o nedenle soruyorum…”
Graham Nalty’den çeviren : Asım Uysal13.09.2010
THORENS TD309, 2010-2011 Avrupa Yılın Pikabı Ödülü


"Bu gözalıcı pikap kesinlikle, geçen on yıl içerisinde Thorens tarafından tasarlanan en çizgi ötesi olanı (...) TD 309, büyülü vinil plak dünyasına kabul edilmek için, son derece uygun ve bir o kadar da şık bir geçiş belgesi."

Paul Miller, HiFi News (UK), Ekim 2010

EISA
bağlantısından ayrıntıları inceleyiniz.06.05.2010
CREEK 2010 ELEKTRONİK GELİŞTİRME PROGRAMI'NIN ÖRNEKLERİ, MÜNİH HIGH END 2010 SERGİSİNDE TANITILDI


DESTINY 2 TÜMLEŞİK YÜKSELTEÇ VE CD OKUYUCU, Münih’teki High End sergisinde tanıtıldı. Bu ürünlerin satışa hazır olma tarihi olarak, 2010 Haziran sonu öngörülüyor.

Bu ürünlerle ilgili olarak nelerin değiştiği ayrıntısını aşağıdaki ilgili konularda görebilirsiniz.

Ama ana görsel değişikliğin, cihazda daha önce kullanılan yeşil renkli gösterge ışıklarının, bundan böyle mavi ışıldayacak olduğunu söylemeliyiz !.. Bunun ardındaki düşüncelerden biri, Creek’in yeni Evolution 5350 tümleşik yükseltecini, Destiny CD okuyucu ile birlikte kullanmak isteyeceklerin, kuvvetle olası görünüm tercihi, doğal olarak.

Destiny 2 CD okuyucunun İngiltere’deki satış fiyatının değişmeyeceği ve 1400 sterlinden satılacağı öngörülüyor. Bununla birlikte yükseltecin fiyatının İngiltere’de 1600 sterlin olacağı bildiriliyor.

Bu dizi ile birlikte, Evolution dizisinin başlangıcı ile çeşitlenmiş olan Creek cihazlarının uzaktan kumanda cihazlarının da, yeni ve tüm modelleri kumanda edebilen bir uzaktan kumanda cihazının da satışa sunulacağı, yeni üretilen tüm modellerin, bu cihazla birlikte sunulacağı da bildiriliyor.

SEQUEL İSTEĞE BAĞLI PİKAP GİRİŞ KARTLARI:

Uzun yıllar boyunca, Creek yükselteçlerinde isteğe bağlı olarak uygulanmak üzere sağlanan ve memnunlukla kullanılan pikap giriş kartları da yenileniyor : Sequel dizisi. Bu dizi yalnızca iki çeşit ürün içeriyor : MM ve MMSE. Bu kartlar, mevcut Evolution 2 ve Evolution 5350 yükselteçlere olduğu gibi yeni Destiny 2 yükselteçlere de uygulanabilecek. İlk Destiny dizisi yükselteçler, özel yapıları nedeni ile, yalnızca kendilerine has kartları kullanabiliyorlardı ve yeni kartlar ilk Destiny’lere uygulanamıyor.

MMSE hem düşük çıkışlı MM, hem de yüksek çıkışlı MC kafalara uygun bir kazanç içeriyor. MM kartın ingiltere satış fiyatının 90, MMSE kartın fiyatının ise 130 ingiliz sterlini olacağı belirtiliyor.

WYNDSOR PİKAP ÖNYÜKSELTECİ ‘nin ilk örneği geçen yılki Münih sergisinde tanıtılmıştı. Geçen bir yıl boyunca, yoğun gelişitirme çalışmaları sürdü. Bu yılki sergide sunulan örnek, tüm bu gelişmeleri içermekte. En önemli değişiklik, eklenen yeni harici güç kaynağı oldu. Ayrıntılar için aşağıdaki ilgili habere bakınız.

Wyndsor pikap önyükselteci İngiltere’de 1500 sterlin fiyat etiketi ile satışa sunulacak. Ürünün satışa, bu yılın Ağustos ayında sunulabileceği düşünülüyor.

Ve bir "sürpriz" !

Bu yıl ki sergide, Creek’in bir şaşırtısı da ziyaretçilere sunuldu.

Bir DAC !

Bu örnek, geliştirme sürecinin çok başlarında, henüz. Fakat önemli miktarda bir çalışma da yapılmış durumda. Gelecek 2 - 3 ay içinde bitirilmesi umuluyor.

Creek geçmişte, OBH-14 ve DAC 60 gibi kendi başına ayrık DAC birimleri üretmişti.. Bunlar fiyatlarına göre mükemmel başarımlara sahip olsalar da, günümüzün sayısal kaynaklarının sağladığı daha yüksel örnekleme oranlarını destekleyecek yapıda değillerdi.

Bu durum ve yeni talepler gözönüne alınarak, alışılmışın dışında yeni ve çoklu sayısal kalıp destekli bir DAC birimi geliştirildi. Wyndsor DAC, üç adet SPDIF ve bir adet USB girişe sahip olacak. Ana saati (masterclock) yeniden üretecek ve gelen tüm sayısal işaretleri 35 ikil (bit) bir sözcüğe üst-örnekleyecek. Bu sayede, ses yüksekliği, sağ/sol denge ile bas ve tiz denetimleri, eğer arzu edilirse, herhangi bir işaret bozulmasına yol açmadan gerçekleştirilebilecek.

Wyndsor DAC, 4 adet stereo çıkış kanalına sahip olacak. Bunlar istenirse düz frekans yelpazeli dört ayrı hat çıkışları şeklinde, veya iki adet dengelenmiş çıkış şeklinde toplanıp kullanılabilecek.06.05.2010
CREEK EVOLUTION 5350 TÜMLEŞİK YÜKSELTEÇ


Creek Audio, tamamlanan yeni tümleşik yükselteci Evolution 5350’yi Munih High End 2010’da sundu.

Geleneksel Creek tasarımını kullanarak oluşturulan bu yeni 21. yüzyıl yükselteci, üreticinin çok tutulan Evolution ürün ailesine katıldı. Firma, günümüzün yüksek çözünürlüklü müzik kaynaklarının sunabildiği coşkun müzikle, düşük özdirençli hoparlörleri bile rahatlıkla sürebilecek, tamamiyle yeni, yüksek akım bipolar transistörlü bir güç yükselteci tasarladı.

Bütün bunları ince çizgilere sahip bir kasanın içine toplamak ise oldukça köktenci bir düşünce idi. Her kanalın güç yükselteci, kendine ait ayrı bir bölüm içerisinde, çift taraflı baskı devre kartlarında, yüksek yoğunluklu yüzey uygulamalı malzemeler (SMD) ile ve 18 kanatlı iri soğutuculara bağlanarak bitirildi. Her iki kanal birimi de birbirinin tamamen eşi olup, onarım ve bakım amaçlı olarak kolayca sökülüp takılabilecek bir yapı oluşturuldu. Güç yükselteci mimarisi, ardışık dizilmiş ayrımsal gerilim yükselteci katı ile MOSFET akım sürücüler, yüksek akım sığalı dört adet bipolar transistörle oluşturulmuş çift Darlington çıkış katını sürecek şekilde yapılandırıldı. Bu şekilde yüksek güç talebi olan yükleri besleyebilecek, yüksek çözünürlüklü ve hassas, oldukça güçlü bir yükselteç yapısı oluşturuldu. Ürünün DC güvenliği, olası DC içeriği kesecek bir destek yükselteci ile sağlanıyor ve yükselteç işaret hattında bu amaçla herhangi bir sığa kullanılmıyor.

Creek, 4 ohm yüke 2 x 200 Watt gücü, bu kadar küçük bir kasa içerisine sığdırabilmek için, her iki güç katını ayrı ayrı besleyen, özel ve çok güçlü bir besleme katı tasarladı. 350 Watt gücünde, yüksek sınıf bir toroid transformatör ise, bu besleme katının temelini oluşturdu.

Güç katının sağlıklı ve güvenli çalışması için, aşırı akım, kısa devre, işaret kesimi, aşırı ısı ve harici/dahili olası DC kaçakları sürekli izlenmekte. Hoparlörlerin hasar görme olasılığı bulunan tüm olumsuz durumlarda koruma devresi, ya ses ayarını kısarak veya doğrudan çıkışları keserek işlevini yerine getiriyor.

5 adet giriş, altın kaplı temas yüzeyleri olan rölelerle seçiliyor. A/V girişi seçildiğinde, bu girişten alınan işaretler, yükseltecin ses ayarından etkilenmeden, doğrudan güç katının girişine aktarılıyor. Bu girişler böylece, ev sineması kurulumu ile içiçe oluşturulmak istenen kurulumlarda (ön hoparlörleri söküp takmadan), AV işlemcinin ön kanal önyükselteç çıkışları için güç yükselteci girişi olarak kullanılabiliyor.

Creek’in yeni SEQUEL dizisi sonradan takılabilir MM pikap önyükselteç kartları, isteğe bağlı olarak ürüne tümleştirilebiliyor. Bu durumda cihazın "aux1" girişi kendiliğinden pikap girişi olarak atanıyor.

PGA2320 yüksek sınıf etkin ses ayar devresi, OPA604 evrilmesiz işlevsel yükselteç tamponu ile birlikte, düşük gürültü, düşük bozulma ve yüksek aşırı yüklenme eşiği sağlayan bir önyükselteç oluşturuyor.

Altın kaplamalı, giriş ve çıkış bağlantı uçları, bu ürünün konumlandığı fiyat sınıfının gerektirdiği nitelikteki görünüm ve bağlantı özelliklerini destekliyor. İki ayrı takım hoparlör, yine altın kaplamalı, plastik kısa devre koruyuculu bağlantı uçlarına bağlanabiliyor. Ürün , günümüz yükselteçlerinde artık pek göremediğimiz kulaklık çıkışını da, ön panelinde barındırıyor. Şebeke gerilimi, sigortalı, 3 temas uçlu bir bağlantı birimi ile uygulanabiliyor. Şebeke gerilimi seçimi arka panelde koruma kapaklı olarak, ana açma kapama anahtarı ise ön panelde yer alıyor.
Önde yer alan geniş bir boşay ışınır gösterge (vacuum fluorescent display - VFD), yükseltecin çalışma durumunu gösteriyor. Giriş seçimi, ses düzeyi, hoparlör bağlantıları ve koruma durumu mavi ışıldayan imlerle bu göstergeden izlenebiliyor. Bu göstergenin ışıltı şiddeti, uzaktan kumanda birimi ile değiştirilebiliyor.

Evolution 5350’in ön panelindeki döner sayısal denetim düğmeleri ile, giriş seçimi ve ses düzeyi ayarı yapılabiliyor. Teyp girişi, susturma ve hoparlör takımı seçimleri ile ana açma kapama işlevi, diğer basmalı anahtarlar ile gerçekleştiriliyor.

Bu arada, yeni bir tüm kurulum uzaktan denetim birimi de geliştirildi. Bu ürün, Destiny dizisindeki gibi bir mikroişlemci içermekte ve hem Evolution, hem de Destiny ürünleri ile birlikte kullanılabiliyor olacak.

Evolution 5350 ile, daha düşük güçlü bir yükselteç, bir CD okuyucu ve bir radyo içeren mevcut Evolution dizisi tamamlanmış oluyor. Evolution 5350 İngiltere’de 1075 sterlin etikete sahip olacak.

Ayrıntılı bilgi ve özellikler www.creekaudio.com adresinden izlenebilir.06.05.2010
CREEK WYNDSOR PİKAP ÖNYÜKSELTECİ


Creek Audio, nitelikli pikap önyükselteci yapımı konusunda köklü bir geçmişe sahiptir. 1982 yılında üretilen ilk tümleşik yükselteçlerden olan 4040 örneğinden, günümüzün başarılı OBH ailesi önyükselteçlere kadar Creek, yükselteçlerin pikap katına her zaman çok önem vermiş, eder karşılığı en yüksek başarımı elde etmeyi ilke edinmiştir.

Creek’in, mükemmellikten taviz vermeyen pikap önyükselteci yaklaşımı, 2006 yılında ilk olarak ürün ailesine katılan, isteğe bağlı uygulamalı Destiny dizisi pikap önyükselteç kartlarıyla sürdürüldü. Bu kartların son olarak kazandırdığı deneyimler, yeni tasarlanan ayrık ürün Wyndsor pikap önyükseltecine taşındı.

Wyndsor bir çok yünden özel bir ürün. Analog yüzey uygulamalı (SMT) olarak oluşturulan devresi, ürünün kasası içinde, iki kanal için ayrı mono önyükselteçler şeklinde yapılandırıldı. Üç kademeli kazanç ve eşitleme devreleri, çok yüksek nitelikli işlevsel yükselteçler ve dengelenmiş SSM2019 tümleşik yükselteçlerle oluşturuldu. RIAA eğrisinin çok hassas olarak yakalanabilmesi için, seçilmiş değerli edilgin devre elemanları kullanıldı. Kazanç ve giriş eşlemesi, altın temas yüzeyli rölelerle anahtarlanan çok hassas direnç ve sığalarla gerçekleştirilmekte.

Devre, şık bir kasa içerisinde, farklı pikap kafalarının sahip oldukları değişkenlerin izlenip adlandırmasına el veren bir gösterge ile birlikte sunuluyor. Bu gösterge, seçilen işlevin ne olduğunu da bildiriyor. Mikroişlemcili bir denetim arayüzü, iki adet basmalı anahtarla çevrilen döner bir seçici ile giriş seçimini gerçekleştiriyor. Sanal olarak, farklı değişkenlere sahip sayısız miktarda kafa tanımlanabiliyor ve kullanıcı bunları ürün belleğine istediği ön ayar numaraları ile atayıp kaydedebiliyor. Göstergede her seçim için 32 haneye kadar isim yazılabiliyor. Seçilen her giriş için, gösterge, daha önceden tanımlanmış kafanın modeli ile çeşidini veya tüm yükleme ile kazanç verilerini ve giriş çeşidini gösterebiliyor.

Ürün, plak değiştirme aşamasında susturulabiliyor. Kafa / giriş seçimi yapıldıktan sonra arzu edilirse, gösterge tamamen kapatılabiliyor.

Besleme birimi ayrı bir ince alüminyum çekme kutu içlerisinde yapılandırılmış durumda. Beklenen akım gereksinimlerinin çok daha üzerindeki değerleri karşılayabilecek şekilde seçilmiş iki ayrı toroid trafo, ayrı ayrı hazırlanmış analog ve sayısal denetim devrelerini besleyen güç kaynaklarını sürüyor. Doğrultma işlevi, yüksek nitelikli Shottky diyotlarla, süzme işlevi düşük özdirençli sığalarla ve gerilim düzenleme işlevi LM317/337 tümleşik devrelerle gerçekleştiriliyor. Bu sayede oldukça sessiz ve gürültüsüz bir besleme kaynağı elde edilmiş oluyor. Besleme birimi, çoklu temas noktalı özel bir bağlantı kablosu ile önyükseltece bağlanıyor.

Wyndsor pikap önyükseltecinin İngiltere satış fiyatının 1500 sterlin olacağı öngörülüyor.06.05.2010
CREEK, YENİ DESTINY 2 AİLESİNİ DE TANITTI!

Creek Audio, yeni Destiny ürünlerini, 2010 High End sergisinde tanıttı.

DESTINY 2 TÜMLEŞİK YÜKSELTEÇ : Çok tutulan ve oldukça başarılı bulunan Destiny tümleşik yükselteç ile Destiny CD Okuyucu da yenilendi. Destiny 2 ailesinin 2010 Haziran sonunda hazır olması bekleniyor.

Destiny 2 yükselteç, Creek'in en son üst-uç ürünü. Bu üründe çarpıcı geliştirmeler yapılmış olsa da,.özgün ürünün sahip olduğu analog ses uyumlama teknikleri ve Michael Creek tarafından yılların birikimi ile edinilmiş malzeme ve deneyimleri içermeyi sürdürüyor. Söz gelimi, o ünlü MOSFET çıkış katı ile, edilgin veya etkin kullanılabilen ön yükselteç tasarımı. Bu devre yapısı diğer seçeneklerin ötesinde bir başarıma sahip olmayı sürdürüyor ve şu anda, Creek’in sürekli geliştirme ilkesini sürdürmesi ile çok daha üstün bir düzeye ulaşmış durumda.

Destiny 2, sessiz bir 300VA’lik toroid transformatör kullanıyor. Bu trafo, yüksek ve düşük akım gereksinimi olan analog devreler için ayrı sarımlar içeriyor. Besleme devresinde, her kanal için ayrı, yüksek hızlı Shottky diyodların oluşturduğu doğrultma katları bulunuyor. Her kanalın beslemesinde ayrı takım olarak, onar adet düşük özdirençli, yüksek ısı türü 2200uF değerindek, sığaların oluşturduğu, toplam 44000 uF’lık büyüklük, yüksek yalıtım ve devingenlik sağlıyor. Analog devrelerin olumsuz etkilenmesini önlemek için, sayısal denetim ve uyku konumu devrelerinin besleme birimleri, bağımsız olarak, küçük, ayrı bir toroid trafo ile desteklenmekte. Uyku konumu güç sarfiyatı 1W’dan daha az ve bu değer, yürürlükteki ilgili yönetmeliklerin şartlarını fazlasıyla karşılamakta.

Ses seviyesi cihaz üzerinden veya uzaktan kumanda birimi ile, motorlu 27mm ALPS Blue Velvet bir potansiyometre kullanılarak ayarlanabiliyor.

Destiny 2, dört adet dengelenmemiş önyükselteç girişi, bir takım teyp giriş / çıkışı ve bir adet doğrudan güç yükselteci (A/V) girişi içeriyor. Bağlantılar, altın kaplamalı, yüksek sınıf RCA bağlantı uçları ile yapılıyor. Giriş seçimi, altın kaplamalı temas yüzeyleri olan röleler üzerinden ve mavi ışıldayan diyodlarla belirlenerek yapılıyor. .

AV Direct giriş seçimi, ön yükselteç ve güç yükseltecini ayırıyor ve bu girişten alınan işareti, ses ayar düzeyinden bağımsız olarak, doğrudan güç yükselteci girişine aktarıyor. Bu özellik, yükselteci, ev sineması kurulumu ile birlikte, ön hoparlörleri, hem stereo hem de A/V amaçlı olarak sürebilmek üzere kullanabilmek için eklenmiş. Sinema kurlumunun ön sağ ve sol önyükselteç çıkışları Destiny 2’nin A/V Direct girişlerine bağlanabiliyor ve sinema kurulumunun ön kanalları, bu şekilde izlenebiliyor. Bu giriş de, diğer girişler gibi ön panelden veya uzaktan kumanda birimi üzerinden seçilebiliyor.

Ön yükseltecin etkin mi, edilgin mi (aktif/pasif) çalıştıralacağı, ön panelden seçilebiliyor. Etkin çalıştırıldığında, hangi kazançla çalışacağı da, cihazın altındaki üç konumlu anahtar ile seçilebiliyor.

Destiny 2 tümleşik yükselteçlere, yeni Sequel ailesinden olan pikap önyükselteç kartları takılabiliyor. Bu kartlar cihaz içerisindeki ana giriş kartına takılabiliyor ve düşük, veya yüksek çıkışlı MM ile yüksek çıkışlı MC pikap kafalarını destekliyor. Creek, düşük çıkışlı MC uygulaması için, ayrık birim olan OBH15 veya daha sonra piyasaya sunulacak olan Wyndsor önyükselteçlerinin kullanılmasını öneriyor.

Ön panelde, bir adet 1/4” kulaklık çıkışı bulunuyor. Hoparlör bağlantıları, sağlam, korumalı ve doğrudan arka panele tutturulmuş iki takım uca yapılabiliyor.

Destiny 2 oldukça etkin bir koruma devresine sahip. Olası aşırı akım, aşırı ısı ve DC kaçaklarını sürekli izleyen bu devre, bu durumların oluşması halinde, mikroişlemcisine gönderdiği komut ile, doğrudan işlenmekte olan işaretin kesilmesini ve ön gösterge ile olağan dışı durumun bildirilmesini sağlıyor. Hata durumunda, ses düzeyi sorun yaratacak kadar yüksekse, işaret kesiliyor, yeniden girişe uygulanmadan önce, ses düzeyi kendiliğinden düşük bir düzeye indiriliyor.

DESTINY 2 CD OKUYUCU:

Destiny CD Okuyucu, ilk piyasaya sunulundan bu yana geçen üç yıl içerisinde, beklentileri açısından, CD okuyucuların temel nitelik ölçütlerini oluşturma konusunda kendini kanıtlamıştı. Creek Audio, tamamiyle üst-uç bir ürün ailesi geliştirme hedefinde olduğunu açıklamıştı ve Destiny ailesi, bu düşünce ile ortaya çıkarılmıştı.

Şimdi, bu ailenin CD okuyucusu da, Destiny 2 CD Okuyucu olarak yenileniyor. Bahsedilen temel ölçütlerse, daha da yukarılara taşınıyor.

İyi bir CD okuyucunun kalbi kuşkusuz, yüksek nitelikli bir CD aktarım birimidir (CD Transport Mechanism). Destiny 2, kendine has bir aktarım birimi kullanıyor. Bu yapıyı, özel olarak yapılmış bir CD tepsisi ile yüksek nitelikli bir lazer birimi oluşturuyor. Mekanik titreşimlerin olumsuz etkileri, yumuşak kauçuk yastıklarla ortadan kaldırılıyor ve böylece okuyucunun, okuma işlevini kesintisiz sürdürmesi sağlanıyor. Creek, bu üründe, kırmızı kitap şartlarına uygun okuma güvenliğinin, fiyatı ne olursa olsun, herhangi bir farklı CD okuyucunun erişemeyeceği düzeyde gerçekleştirildiğine inanıyor.

CD işaret çözücü ve yardımcı motor denetim işlevleri, yeni bir Philips yonga takımı ile sağlanmakta. Bu takım, en kısa işaret yolu ilkesini koruyabilmek adına, lazer takımının hemen altında yer alan, özel bir kartın üzerinde konuşlandırılmış durumda.

Creek Audio uzun süredir, tasarımlarında Cirrus Logic ürünlerini kullanıyor. Ve günümüzde daha fazla özelliğe sahip başka ürünler piyasaya sunulmuş olsa da, Creek, başarımından emin olduğu Delta-Sigma CS4396 DAC takımını kullanmaya devam ettiğini bildiriyor. Bu kararlılık tamamen, elde edilmekte olan ses başarımının, diğer uygulamalara göre olan üstünlüğünden kaynaklanmış. Saat işaretinin yeniden üretilmesi de, zaman titremesi ve kayması sorunlarının önüne geçiyor.

Besleme katı olarak, toplam 11 adet, gerilim düzenlemeli, gürültüsüz güç kaynağı kullanılıyor. Tüm doğrultma diyotları, RF bastırma sığaları gerektirmeyen, gürültüsüz Shottky-Tampon türü olanlardan; tüm bağ kesme sığaları da, ses devrelerine özel, düşük iç dirençli, 105 derece santigrad çeşitlerden seçilmiş. Ses duruluğunu sağlamak üzere, işaret hattı devrelerinde, yüksek kararlılığa sahip MELF dirençler ve polipropilen sığalar kullanılmış.

Kart yerleşimi özenle elden geçirilerek DAC başarımı artırılmış. Destiny CD okuyucu, ısı denetimli ve evre gürültüsüz (5pS) bir ana saat üreteci barındırıyor. Laboratuar cihazlarında kullanılabilir nitelike olan OPA-134 işlevsel yükselteçler ses çıkış tamponu olarak kullanılmış. Bu sayede, olumsuz sayısal pürüzler, daha da büyük ölçüde ortadan kaldırılabilmiş. Çıkışlardaki işlevsel yükselteçler ise, özel olarak yapılandırılmış gerilim düzenleyicilerle, bağımsız olarak beslenmiş. Yüksek sınıf, dengelenmemiş RCA ses çıkış bağlantı uçları, katı metal yapıda ve altın kaplamalı. Sayısal SPDIF çıkış, eşeksenli RCA ve ışıklı TOSLINK olarak sunuluyor. .

Creek Destiny için, analog ve sayısal besleme birimlerini birbirinden ayırmak amacı ile, oldukça çarpıcı bir güç kaynağı tasarlamış. Tamamiyle kafeslenmiş olarak karta takılı durumda üç adet toroid trafo kullanılmış. Destiny güç kaynağına, çok bileşenli bir şebeke süzgeci de eklenmiş. Çift sigorta yuvası içeren IEC şebeke bağlantı ucu ile, çift kutuplu açma kapama anahtarı da güç kaynağı kartına bağlanmış. Değişik ülke gereksinimlerini karşılayacak ana şebeke gerilim seçici, cihazın altından erişimli olarak sunulmuş. Tüm besleme katları, bakım / onarım desteğini artırmak üzere ana karta ayrı ayrı bağlanmış durumda.

Destiny 2 tümleşik yükseltecin İngiltere’de 1600, CD okuyucunun ise 1400 ingiliz sterlini fiyat etiketine sahip olması düşünülüyor.06.05.2010
CREEK SEQUEL AİLESİ İSTEĞE BAĞLI UYGULAMALI PİKAP ÖNYÜKSELTEÇ KARTLARI:

Creek Audio, isteğe bağlı takılan yeni pikap önyükselteci kartlarının, bu ay içinde hazır olmasını öngörüyor.

Sequel MM ve MMSE olarak adlandırılan bu kartlar, Creek’in mevcut ve eski yelpazesindeki tüm yükselteçlere (Destiny 2, Evolution 2, Evolution 5350) uygulanabilecek. Ancak, özgün Destiny yükselteçlerin kart uygulama alanı boyutları farklı olduğundan, yeni kartlar ne yazık ki, bu ürünlere uygulanamayacak.

Şimdiye dek üretilen Creek’in sonradan takılabilen pikap önyükselteci kartlarında tekil artı kutuplu güç kaynağı kullanmış ve transistörlü bir devre yapısı oluşturulmuştu. Yeni Sequel ailesinde ise, ayrık artı ve eksi kutuplu güç kaynağı kullanılıyor. Böylece, aşırı yüklenme sınırının iki katına çıkarılabiliyor. Ayrık kutuplu güç kaynağı, olumsuz iç/dış girişim olasılığını da düşüren bir etmen.

Tasarım tümleşik devreler kullanılarak gerçekleştirilmiş olup böylece işlevsel başarım artırılmış.

Sequel kartların İngiltere satış fiyatlarının MM için 90, MM SE için 130 sterlin olacağı düşünülmekte.

SE sürümü düşük çıkışlı MM ve yüksek çıkışlı MC kafalar için uygun. Creek, MC uygulamalar için ise, ayrık önyükselteç birimi OBH15 veya daha sonra aileye katılacak olan Wyndsor önyükselteç biriminin kullanılmasını önermekte.
Sigma Hakkında  |  Profesyonel  |  Hi-Fi   |  2.el/İndirimli
Ana Sayfa  |  Erişim  |  Bağlantılar