Sigma Hakkında Professional Hi-Fi Sales

HABERLER


21.08.2009
Easyrig'den rakipsiz bir taşınabilir kamera askısı daha!


İsveçli üretici Easyrig, taşınabilir kamera askısı yelpazesine yeni bir model kattı - Easyrig 4 Vario.

Easyrig 4 Vario, Easyrig Cinema 3 modelinin sahip olduğu tüm özelliklere, gazlı değişken sönümleyici uygulamasını eklemekte. Böylece, geniş bir yelpazeye yayılan kamera ağırlıklarına göre askının farklı gerilimlerle ayarlanabilmesi sağlanmakta. Gerilim ayarı, destek çubuğunun arkasındaki bir düğmenin kolayca çevrilmesi ile gerçekleştirilebiliyor.

Easyrig 4 Vario’nun iki ayrı modeli bulunacak ve bu iki modelden biri 4 ila 12 kilo arası, diğeri ise 10 ila 16 kilo arası ağırlığa sahip kameralar için kullanılabilecek.

Easyrig’in 2.5 ve Cinema 3 sürümlerinin varlığı sürüyor ve bu ürünün tasarımcı ve yatırımcısı olan Johan Hellsten, tüm Easyrig modellerinin geleceği olduğunu düşünüyor: ”tüm senaryoları kapsayabilecek ve farklı bütçelere hitap edebilecekşekilde, artık üç çeşit ürünümüz var.”

Easyrig’in tüm modellerinde aynı tasarım yaklaşımı mevcut – çekim esnasında kamera ağırlığının çoğunu omuzlarınızdan alıp kalçalarınıza aktararak sırtınızı sağlama almak. Bu yapı, ense ve omuz kaslarına binen durağan yükü azaltıyor ve bu yükü, çok daha rahat karşılayabilecek olan vücut bölümlerine dağıtıyor.

Easyrig, profesyonel kameranızla size adeta el tipi bir minik kameranın hareketliliğini sağlarken, görece ağır kamera yüküne karşın, omuzdan, kalça ve hatta diz hizasından, çok nitelikli ve titreşimsiz çekim yapma olanağı sağlıyor. Güçlü askı ipleri, yeni hafif sayısal kameralardan, çok daha ağır profesyonel kayıtçı kameralara, hatta 18 kiloya kadar olan 35mm kameralara kadar, rahatlıkla kullanılabilme olanağı sunuyor.

Piyasaya sunumundan önce Easyrig 4 Vario, Yeni Zelanda ve Norveç’te altı aydan fazla bir süre boyunca denendi.

Easyrig 4 Vario ilk olarak 11 -15 Eylül arasında gerçekleştirilecek IBC 2009’da tanıtılacak: Easyrig , Booth 11.C76. RAI Amsterdam.

Ürün fiyatı sergiden sonra açıklanacak.

Daha fazla bilgi için: www.easyrig.com adresli üretici ağ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraftaki kameramanın yorumu: “Vario 4, Arri 43’ü çok kolay taşıdı. Aslında bu yük, Vario’yu zorlayamadı bile… Çok daha fazla yardımcı donanımı eklesem, Easyrig Vario rahatlığından bir şey kaybetmeyecek gibiydi. Bir 35mm kamerayı bu kadar kolaylıkla, titreşimsiz tutabilmek, gerçekten oldukça şaşırtıcı idi. Başlangıçta Vario gerilim ayarı, yarıda idi. Ayarlaması oldukça basit. Kamera ile birlikte Easyrig’I “kuşanmadan” önce, ne kadar bir gerilim gerekeceğini kabaca belirledim. Yüklendikten sonra yeniden ayarlamak gerekti. Easyrig üzerimde iken, kameranın ağırlığını tarttım ve yardımcım gerilim düğmesini ayarladı. Gerekli gerilimi ayarlamak hepsi hepsi 20 saniyemizi aldı ve ben artık çekime hazırdım. Olağanüstü!” David Paul Director of Photography New Zealand26.06.2009
Creek Audio'nun Münih 2009 HiEnd Fuarı çıkışı..


Creek Audio basın bülteninden :

"Her ikisi de bu yılın ağustos ayında piyasaya çıkması öngörülen iki çekici Creek ürünü, Münih’te görücüye çıktı.

İlki, öncekine göre daha güçlü bir Evolution yükselteç, yani Evolution 5350. 5350, Creek’in yıllarca oldukça tutulan bir ürünü olduğu ve her ne kadar ürünler Çin’de üretiliyorsa da, bu yeni ürünün de %100 bir Creek tasarımı olduğunu vurgulamak için 5350 adı bu şekilde korundu.

Evolution 5350’nin tasarımında, yepyeni bir yüksek akım çiftkutup (bipolar) transistörlü güç yükselteci geliştirildi. Burada yüksek çözünürlüklü kaynaklardan gelen çağdaş devimsel müzik ile düşük özdirençli hoparlörlerin başarı ile sürülebilmesi hedeflendi. Bu işi ince bir kutu içerisinde çözmek için ise oldukça köktenci bir yaklaşım gerekti.

Her kanalın güç yükselteci ayrı bir birim olarak yapılandırıldı. Büyük oranda yüzey uygulamalı devre parçaları çift yüzlü bir baskı devreye takıldı ve her biri 18 kanatlı dev soğutucularla donatıldı. Bunun anlamı şu: her iki kanal da eşdeğer yapıda ve gerektiğinde destek amaçlı olarak bu birimler kolayca sökülüp geri takılabilecek. Güç yükselteci mimarisi, ardışık türevsel gerilim yükselteci ve MOSFET akım sürücü katının, yüksek akım sığalı dört adet transistörden oluşan Darlington dizili çıkış katını sürmesi temelinde yapılandırıldı. Böylece oldukça yüksek güç sığalı bir yükselteç elde edildi ve bir çok aşırı talepkar yükü, yüksek duyarlılık ve mükemmellikle ve kolayca sürebilecek bir yapı oluşturuldu. DC durağanlığı, her türlü DC kaçağını önleyen ve yükseltecin işaret hattının katlar arasında herhangi bir sığa kullanılmadan eş düzeyli bağlanmasını sağlayan bir yardımcı denetmen yükselteç ile elde edildi.

Evolution 2 önyükseltecinin geliştirme aşamasında eklenen, altın bağlantılı bağlaklarla (röleler) çalışan beş adet giriş seçimi özelliği, güç yükseltecinin herhangi bir 5.1 AV takımın ön kanallarınca doğrudan sürülebilmesine olanak tanıyacak şekilde, bu yükselteçte de kullanıldı. Geleneksel Creek isteğe bağlı sonradan takılmalı plakçalar önyükselteci bu sürümde de kullanılabiliyor.

Bu kadar küçük bir kutudan, 4 ohm yükte 2x200W gibi yüksek bir güç elde edilebilmesi için, 400W’tan daha fazla güç sağlayabilecek bir anahtarlamalı güç kaynağı tasarlandı. Bu kaynak sağ ve sol kanal güç yükselteçlerini, önyükselteci ve sayısal denetim devrelerini ayrı ayrı beslemekte. Güç kaynağı yükseltecin içinde, elektriksel olarak tamamen yalıtılmış bir ayrı kutunun içinde yer alıyor.

Güç yükselteçleri, güvenlik adına, bağımsız bir devre tarafından sürekli izlenir durumda. Bu devre, aşırı akım talebi, kısa devreler, aşırı ısınma ve DC kaçaklarını sürekli izleyip yükselteci bu tehlikelere karşı korumakta. Bu türden hata oluşumlarında bu devrenin çalıştırdığı bağlaklar (röleler) girişi kesmekte ve hoparlörleri de çıkışlardan ayırmakta.

Evolution 5350’nin ses düzeyi ve giriş seçimi ön tarafındaki dönel sayısal anahtarlar ile ayarlanabiliyor. Geçici susturma, açma/kapama, teyp bağlantısı ve hoparlör bağlantısı seçimleri ise basmalı anahtarlarla yapılıyor. Uzaktan denetim birimi, tıpkı Destiny’de olduğu gibi bir mikroişlemci kullanıyor ve Evolution ile Destiny yelpazesi içerisindeki değişik cihazlara hükmedebiliyor.


Altın kaplamalı giriş ve çıkış bağlantı uçları, kendi sınıfında üstün bir bağlantı niteliği ve görünüm sunmakta. İki takım hoparlör, altın kaplamalı ve plastik korumalı bağlantı uçları ile yükseltece bağlanabiliyor. Bazı çağdaş yükselteçlerde sıklıkla görülmemesine karşın bu yükselteçte kulaklık çıkışı da var.

Bu yeni ürün, Evolution 2’den biraz daha yüksek, Evolution 5350, 90mm yüksekliğinde.

Ön tarafta, geniş bir boşay ışınır gösterge (vacuum florescent display – VFD) yükseltecin durumunu sürekli olarak göstermekte. Giriş seçimi, ses düzeyi ve hoparlör bağlantıları, mavi bir süzgecin arkasından ışıldıyor. Bu göstergenin parlaklığı uzaktan denetim birimi ile azaltılıp çoğaltılabiliyor.

İngiltere’deki öngörülen son tüketici fiyatı 1000 sterlin."


"İkinci ürün ise Wyndsor plakçalar önyükselteci. Creek Audio, ince düşünülmüş plakçalar ömyükselteçleri tasarımında oldukça eskiye giden bir tarihe sahip. 1982’deki 4040 ile başlayan bu süreç, bu günlerde oldukça üst düzey erime sahip olan OBH dizisi ile sürmekte. Creek’in önceki dahili plakçalar giriş birimleri ile harici birimlerinin başarısı, her zaman ana ürünün fiyat/başarım oranına olumlu katkılar sağladı.

Bu bağlamda Wyndsor Phono Preamp ayrı çalışan bir birim olarak hiçbir konuda taviz verilmeden tasarlandı. Creek’in yüksekuç plakçalarıWyndsor’un LP1 hız denetim birimi ile aynı boyutlarda ve ona benzeyen bir kutuya yerleştirildi.

Bu ürünün sunduğu özellikler Münih’teki sergiyi bir miktar karıştırdı.

Üst sınıf bir başarım elde etmek üzere, bu cihazın her kanalı ayrı baskı devrelere yerleştirildi. Her kanal kendi güç kaynağı düzenlemesine sahip ve birbirinden tamamen yalıtılmış durumda. "


"Dengelenmemiş giriş ve çıkışlar yüksek nitelikli altın kaplamalı RCA bağlantı uçları ile sonlandırıldı.

Dengelenmiş giriş yapılabilmesi için her girişe ayrıca birer 3lü DIN bağlantı ucu eklenmiş durumda.

Giriş seçimi, pikap kafası yüklenmesi ve kazanç ayarları tamamen ön taraftan yapılabiliyor.

Tüm ilgili işlevler altın kaplamalı bağlantı uçları olan ve önyükseltecin analog işaret hattını hiçbir şekilde etkilememek üzere, tamamen bağımsız olarak beslenen bağlaklar ile gerçekleştiriliyor.

Hangi işlevlerin seçildiğinin izlenebilmesi ve kullanıcının yönlendirilebilmesi için, mikroişlemci tabanlı bir işletim arayüzü kullanılıyor ve bu arayüzde, gösterge yardımı ile, dönel giriş seçicisi ve basmalı anahtarla işlem yapılıyor.

Farklı değişkenlere sahip çeşitli pikap kafaları için esnek düzenlemeler yapılabiliyor. Ve bu düzenlemeler kullanıcı tarafından istendiği gibi isimlendirilip belleğe alınabiliyor.

Her seçim için göstergede 16 harf kullanılabiliyor. Her girişte gösterge, kafanın adını ve türünü, yükleme özelliklerini, kazancı ve giriş türünü gösteriyor.

Katılımcılar arasında en çok ilgiyi çeken, işte bu çok özel kullanıcı denetim arayüzü oldu…

Susturma işlevi önyükseltecin çıkışını kısa devre ediyor ve kullanıcı bu sırada plağı sessizce değiştirebiliyor.

Öngörülen İngiltere son kullanıcı fiyatı 885 sterlin ve bu yılın eylülünde ürünün hazır olması bekleniyor. "26.06.2009
Epos, beklenen amiral gemisini Münih 2009 HiEnd Fuarı'nda tanıttı!..


Münih 2009 sergisi Epos için başarılı bir etkinlik oldu. Münih, Epos Encore hoparlör örneğinin ön üretim sunumunun gerçekleştirilmesi için de bir fırsat oldu. Firmanın son basın bülteninden alıntılıyalım :

"Yıllardan beri sürekli, çok daha büyük bir Epos hoparlör olmayacak mı, sorusu ile karşılaşıyorduk. Nihayet, yıllar süren araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu Encore 50’nin çalışan bir örneğini, sergi ziyaretçilerine dinletme olanağı bulduk. Birkaç küçük değişiklik daha yapılması söz konusu ama ziyaretçilerden gelen tepkiler bizim için çok değerli ve olağanüstü idi. Ürünümüz, 1,2m yüksekliğinde geniş olmaktan çok derinliği fazla. MDF’den özel görünümlü olarak işlenerek boyanmış tabanı ile birlikte sunuluyor ve toplam 50 kg ağırlığında. Ayak izi, sağlam durağanlık sağlanması ve çevreyle titreşimsel ilişkisinin kesilmesi açısından özellikle geniş tutuldu. Boyutlarının orantılanabilmesi açısından fotoğraf, M12i’nin yeni çeşit açık renk kaplamalısı ile birlikte çekildi.

Kutu, kontrplak ve MDF’den oluşan karma bir malzemeden yapıldı. Kutu, orta bölüm ile alt yelpaze bölümü arasındaki kontrplak destekleyicilerle, olağandışı bir şekilde güçlendirildi. Özel olarak eşlenerek seçilmiş gerçek ahşap kaplamalar uygulandı. İlk olarak ürünün kiraz kaplamalı olarak üretilmesi hedefleniyor.

Alt yelpaze, orta ve geçiş süzgeci devresi bölümleri birbirinden bağımsız olarak, sızdırmaz kutular şeklinde tasarlandı. Geçiş süzgeci böylece kutunun alt bölümünde uygun bir yere konuşlandırılabildi. Geçiş süzgeci devresine geniş ve havalandırılmaya izin veren bir bağlantı paneli ile erişildi. Tüm sürücüler ayrı ayrı, özel üretilmiş, katı kablolarla, geçiş süzgecine bağlandı.

2 x 220 mm alt yelpaze sürücüleri ile 158 mm orta yelpaze sürücü konileri, yüksek sıkılık ve üstün bir içsel sönümleme değeri elde edilmek üzere, kevlar/karbon lif/hamur karışımından üretildi. Toz kapakları, sürücü konileriyle pürüzsüz olarak kavuşacak şekilde, içbükey kesimde tasarlandı. Böylece doğal olarak, hem alt, hem de orta yelpaze sürücülerinin sıklık erimi tepkeleri oldukça düz oluştu. Her sürücü, demirkapan devrelerinde bakırdan birer kısadevre halkası barındırmakta ve bu durum, hem irgitme (indüktans) değerini düşürmekte, hem de doğrusallaştırmakta. Bu sayede yüksek ses basıncı düzeylerinde, doğuşan (harmonik) ve arakipleme (intermodulation) bozulma oranları da oldukça düşük tutulabildi. İki alt yelpaze sürücülerinin koniler, düşük sıklık eriminde yankılanım açısından tamamen birlikte çalışmakta ve olağan dışı yüksek güç aktarımını gerçekleştirebilmek üzere, tepke delikli olarak yüklenmiş durumda.

25 mm yüksek sıklık erimi sürücüsü, Epos Mi dizisinde kullanılagelen sürücülerin özel geliştirilmiş bir sürümü. Sertleştirilmiş alüminyum kubbe, kapton ses sargısı gövdesi, örgülü çıkış telleri, demirözlü sönümleme yağı gibi özelliklere sahip. Orta kutup, kubbenin altında sönümlendirilmiş ve yuvarlaklaştırılmış keçeli arka oda ile ilişkilendirilmiş durumda. Böylece temel seselim sıklık erimi rahatça sönümlendirilebildi.

Epos Encore 50’nin geçiş süzgeci de devrimci bir yaklaşıma sahip. Kendi ses yaklaşımı niteliğinden hiçbir şekilde taviz vermeden, kullanıcının kendi oda yankılanımını karşılayabilmesine olanak tanıyor. . Ses dengesi, geçiş süzgeci devresine doğrudan bağlı köprülerin, hoparlörle tabanı arasındaki boşluktan, yani dışarıdan erişilerek değiştirilmesi ile, 1dB’lik adımlarla artırılıp azaltılabiliyor.

Edilgin geçiş süzgeçleri, polipropilen, kutupsal olmayan elektrolit sığalar, hava nüveli sarımlar, tabakalı demir nüveli sarımlar ve metal oksit dirençlerden oluşuyor. Yüksek duyarlılığa sahip orta yelpaze sürücüsüne ulaşan işaretler, ara bağlantılı bir özdevimli dönüştürücü ile zayıflatılıyor. Yüksek sıklık erimi sürücüsü devresi, metaloksit dirençlerle tasarlanmış bir değişken zayıflatıcıya sahip. Yüksek duyarlılık konumunda, orta yelpaze sürücüsü, tüm zayıflatma devrelerinden arınmış olarak çalışıyor. Tüm devre bileşenleri, yüksek nitelikli ve çift yüzlü bir baskı devreye uygulanmış ve bu baskı devre kutudan titreşimsel olarak yalıtılmış durumda. Geçiş süzgeci devresi kullanım sırasında kullanıcıya, ürünü etkin (aktif) veya edilgin (pasif) konumda kullanma seçimini sağlamak üzere, tamamen veya kısmen iptal edilebilecek şekilde yapılandırıldı. Kardeş kuruluşumuz Creek Audio, ürünün etkin kullanımını sağlamak üzere, etkin geçiş süzgeci birimleri geliştirecek.

Öngörülen dizi üretim Ekim 2009’da ve ürünün İngiltere’de beklenen son kullanıcı fiyatı 5000 sterlin/çift."21.05.2009
Thorens, ürün yelpazesine kattığı çekici yeni modelleri Münih 2009 HiEnd Fuarı'nda tanıtıyor!..


Thorens'in yepyeni ürünleri Münih'te, HiEnd 2009'da tanıtılıyor...

TD309:

Pikap teknolojisinde alt-askılı taban sisteminde yepyeni bir çıkış. Kimse, Thorens'in pikap mühendisliğinde, özellikle alt-askılı sistem geliştirme alanındaki önemli katkısını yadsımaz. Şimdi bu konuda yeni bir paragraf açılıyor. TD309'un yeni alt askılı sistemi, pikap ağırlığının en uygun şekilde dağılımını sağlıyarak, ürünü hem güzelduyusal, hem de düzensel olarak mükemmel bir dengeye ulaştırıyor.

Üç noktalı yeni askı sistemi doğrudan pikabın ayaklarında yer alıyor ve bu sayede, çok olumlu akustik özellikleri olan MDF gövde, diğer askılı pikaplardakine oranla oldukça ince. Tek parçadan, oldukça sıkı oynama payları ile işlenen bu gövde, kol ve motoru, olabilecek en dengeli şekilde taşıyor.

Düşük gerilimli ve düşük gürültülü DC motor, hassas işlenmiş metal alt platoyu bir kayışla sürüyor ve bu alt plato, erimiş silis olarak tanımlanan ana platoyu taşıyor. Özel bir taşıma halkası ana platoda oluşabilecek titreşimlerin sönümlenmesine yardımcı oluyor.

TD309 için özel olarak tasarlanan TP92 kol, çok düşük sürtünmeli yatak ve manyetik merkezcil kuvvet karşılayıcı sistem içeriyor. Kol borusu haddelenmiş alüminyum ve özel kütle düşürücü teknoloji kullanılarak sönümlendirilmiş. Arka kol ağırlığı pirinçten üretilmiş ve kol borusu ile arasında ikili bir ayırıcı yapı kullanılmış. Kol, ağırlık merkezini, kullanılacak iğne ile birlikte dengelenecek şekilde yapılandırılmış.


TD235:

Son olarak üzerindeki kolu yenilenen, özdevimli TD240-2 modelinin elle kullanılan karşılığı olarak yelpazeye katılan bu ürün, TD240-2'deki gibi TP19-1 kol içeriyor. Platonun altında oldukça sessiz çalışan kayış sürümlü askılı sistem bulunuyor.28.02.2009
Creek Destiny Power Amp - Highest Recommandation!


TNT Audio'dan Maarten van Casteren'in yorumunu okumak için bağlantıyı tıklayınız :
TNT Audio UK17.02.2009
Thorens TD550 : Yılın Ürünü - 2009


Alman hifi basınının okuyucuları, "pikaplar" dalında 2009 yılı için, bir Thorens ürününü yılın ürünü olarak belirledi.
Bu seçimde yer alan Alman Audio ve Stereoplay dergilerinin okuyucuları, Thorens TD 550 modeline ilk sırayı uygun gördüler.03.02.2009
Avrupa Konseyi, sayısal ses dosyalama uygulamaları için Marantz Professional PMD katıhal sayısal ses kaydedicilerini seçti


Avrupa Konseyi’nin teknik yönetim bölümü, konseyin Strasbourg merkezindeki tüm kayıt ve sayısal ses depolama gereksinimlerini karşılamak üzere, Marantz Professional’ın PMD570 ve PMD580 katıhal sayısal ses kaydedicilerini seçti.

Yoğun bir değerlendirme süreci sonucunda, teknik bölüm elindeki tüm örneksel kaydedicileri Marantz’ın katıhal kaydedicileri ile değiştirmeye karar vererek 10 adet PMD570 ile 30 adet PMD580 satın aldı. PMD kaydediciler, profesyonel kaset kaydedicilerden oluşan bir mimari yapının yerini aldılar.

PMD570 ve PMD580 modelleri profesyonel, 1U uygulamaya uygun, Compact Flash bellek kartlarına kayıt yapabilen, doğrusal olmayan kayıt, okuma ve kurgulama işlevlerine sahip, ve kolay kullanımlı ve güvenilir CF ortamından USB arayüzü ile iletişim sağlayabilen cihazlar. İşlem kalıbı doğrusal PCM ve MP3 kalıpları arasından seçilebiliyor. Sistem kendi içinde WAV ve MP3 dosya tiplerini destekliyor. MP3 kayıtlarda, yongalama oranları 32 ila 320 kbps arasında seçilebiliyor. Kayda başlama ve bitirme zamanları planlanabiliyor ve kayıt öncesi bellek tamponu sayesinde, etkinliğin başlangıcı ani olarak gerçekleşse bile veri kaybı söz konusu olmuyor. Tümleşik zaman ve tarih üreteci, tüm oturum dosyalarını kendiliğinden damgalıyor. Her iki model de RS232 arayüzü içeriyor.

PMD580 ek olarak, Ethernet LAN ve USB bağlantıları ile, oldukça kapsamlı şebeke uygulamalarına uygun özellikler taşıyor. Sürükle-bırak dosya taşınabilme yöntemi, şebeke üzerinden uzaktan yönetim, PC ve Mac uyumlu ağ tabanlı GUI gibi özellikler sayesinde, kullanıcıların menü değişkenlerini ayarlamaları, kayıt etkinliklerini planlamaları, ses dosyalarını taşımaları ve kolayca depolamaları mümkün oluyor. Cihaz, dengelenmiş örneksel ve sayısal AES/EBU giriş / çıkışlar ve gerektiğinde seçilebilir 24-bit kayıt kalıbı da sunuyor.

Avrupa Konseyi tarafından seçilen PMD570 ve PMD580’lerden oluşan sistem mimarisi sağlam, güvenilir bir doğrusal olmayan kayıt, okuma, erişim, depolama, şebeke işlevselliği, kullanım kolaylığı ve oldukça geniş bir sayısal sıkıştırma ayar yelpazesi sağlıyor.

Yeni sistem, Avrupa Konseyi toplantılarının, Parlamenterler Asamblesi oturumlarının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi duruşmalarının ve tüm kongre toplantılarının kayıtları için kullanılıyor. Yapı içerisindeki 60 toplantı odasında Konsey, yılda ortalama 3000 toplantı gerçekleştiriyor. Kayıtlar çok dilde, çoğunlukla konuşmacının dili ile Fransızca ve İngilizce olmak üzere toplam üç dilde gerçekleştiriliyor. Kaydedildikten sonra bilgi şebeke üzerinden çeviriyazı bölümüne gönderiliyor ve kayıtlar Avrupa Konseyi’nin “Ses Kalıtı”nın bir parçası haline geliyor. Konferans ve çeviriler MP3, basın duyuruları ve dosyalamalar PCM kayıt kalıbında yapılıyor.07.01.2009
Creek Audio, Evolution dizisini yeniledi

Creek, Evolution dizisindeki yükselteç ve cd okuyucusunda uyguladığı bir dizi geliştirme çalışması sonucu, modellerin bundan böyle Evolution 2 olarak tanımlanacağını duyurdu. Firma bu geliştirme çalışmaları sonucunda ürünlerin güvenilirlik ve başarımlarının artırılmış olduğunu bildirdi.

CD pkuyucusundaki değişiklikler, aşağıdaki gibi sıralanıyor :


Plastik CD yükleme tepsisi, daha güvenilir, geliştirilmiş bir sürüme değiştirildi


Philips VAM1202 lazer mekanizması yerine, daha üstün bir mekanik yalıtım sağlayan daha yumuşak kauçuk askı sistemi bulunan Sanyo SF-HD850 lazer mekanizması kullanılmaya başlandı.


NXP CD10 çözümleyici yonga takımı, (SAA7824 temelli) daha üst bir sürüme güncellendi. Bu devre, CD yükleme mekanizmasının altında yer alıyor. Bu kartın ana kart ile bağlantısı, daha güvenilir yapıdaki IDC tipinde bağlantı uçları ile gerçekleşiyor. Ana kart ile görterge kartı arasındaki bağlantı da bu şekilde geliştirilmiş durumda.


Süzgeç ve çıkış tampon devreleri de geliştirildi.


Burr-Brown DAC, en son PCM1796 sürümüne güncellendi. Bu sürüm ile 6dB daha iyi bir dinamik aralık elde edilirken, bozulma ve gürültü ornaı da düşürüldü.
Ana Saat İşareti Salıngaçı, SPDIF ve DAC Saat İşareti Yenileme devreleri geliştirildi.
Ses ana saat işaret hatlarında oluşabilecek istenmeyen girişimleri engellemek üzere, sürüş ve küçük saat işareti kalıntıları tamponlanarak daha üstün bir saat işareti dağıtımı gerçekleştirildi.
RCA çıkış bağlantı uçları, aynı dizideki yükselteçte kullanılanlarla aynı tipe değiştirildi.


TOSLINK SPDIF ışıklı sayısal çıkış bağımsız olmak üzere, sayısal ve örneksel RCA tipteki çıkışlar, önceden, ana kartla aralarında kablolarla arka panele doğrudan takılı bulunan bağlantı uçları iken, ayrı kartlara takılı bulunan kart tipi bağlantı uçları haline dönüştürüldü ve kartlar aracılığı ile arka panele takılı duruma getirildi.
Çelik kasanın kalınlığı daha uyguna hale getirilerek cihaz ayakları değiştirildi.

Yükselteçteki geliştirmeler ise şöyle :


Dış görünümdeki değişiklikler, model tanımlamasının EVOLUTION 2 şekilinde düzenlenmesi ile sınırlı tutuldu.


İşlevsel olarak, önyükselteç artık AV diye tanımlanan ve giriş işaretini doğrudan güç yükseltecinin girişine uygulayan bir girişe daha sahip. Böylece buraya takılan bir 5.1 yükselteç kanallarının ses seviyeleri doğrudan bu 5.1 yükselteç tarafından ayarlanabilir. Bu giriş uzaktan kumanda cihazı üzerinden de seçilebiliyor.
Yükselteç içinde de, ses ve ölçülebilen başarımını daha üst düzeye taşıyacak bazı geliştirmeler uygulandı.


Güç yükselteci, açık halka kazancı iki katından fazla gelişecek şekilde geliştirildi. Bu, yüksek frekans kazancını artırmak üzere, giriş ve gerilim kazanç katlarındaki akım düzeyi değiştirilerek gerçekleştirildi.
Ters geribesleme düşürüldü, böylece yükseltecin kapalı halka kazancının artırılması sağlandı, daha düşük gürültü ve bozulma değerlerine ulaşıldı. Gerilim yükselteci katları ana beslemeden ayrılarak daha düşük gürültü ve bozulma değerlerine ulaşılmasına katkı sağlandı.
Hoparlör anahtarlanmasında, daha üst sınıf, yalıtılmış bir aktarmalı anahtar (röle) kullanılarak, daha üstün kısa ve uzun vadeli ses başarımı elde edildi ve güvenilirlik artırıldı.
Önyükselteçte, ses ayarından sonraki kazanç katı kaldırıldı.. Bu işlem, istenmeyen gürültüyü azaltma, daha gelişmiş bir işaret işleme, bozulmayı düşürme ve kazanç dağıtımını, Destiny modelindeki üstün çizgiye getirme açılarından önemli bir gelişme ortaya koydu.
Önyükselteç giriş tampon mimarisi, evre doğrusallığını, gürültü önleme başarımını ve giriş özdirencini yükseltmek amacı ile değiştirildi.
Ana kart ile ön panel kartı arasındaki bağlantılar, CD okuyucudaki gibi IDC tipe değiştirildi.ve böylece güvenilirlik düzeyi yükseltildi.
Giriş tampon ve ses ayar devrelerinin, ana beslemeden bağımsızlaştırılma düzeni geliştirildi.
Topraklama dağılımı gözden geçirildi ve geliştirildi.


Standard Creek deneyimi doğrultusunda, işaret hattındaki tüm gereksiz veya istenmeyen sığalar kaldırıldı.
İşaret hatları, girişimi ve çapraz girişimi daha iyi bastırabilecek şekilde kısaltıldı ve 7veya daha uygun şekle getirildi.


Güç kaynağı, hız ve zamanlama ölçütleri doğrultusunda geliştirildi.
Ana besleme transformatörü boyutu ve gerilim düzenleme özellikleri, en üstün ses başarımı gözetilerek geliştirildi


Sigma Hakkında  |  Profesyonel  |  Hi-Fi   |  2.el/İndirimli
Ana Sayfa  |  Erişim  |  Bağlantılar